2025. február 5. (Sze) 18:00

Napfényes Rendezvényterem • 1053 Budapest, Ferenciek tere 2.
https://napfenyesetterem.hu/napfenyes-programok

Komáromy Zoltán, a Szakrális geomteria c. könyv szerzőjének látványos vetítéssel egybekötött előadása

Ízelítő a témákból:

  • Mit jelentenek a bazilika különleges méretei és arányai?
  • Milyen rendhagyó megoldásokat alkamaztak az építése során?
  • Mi a jelentősége az épület kivételes formavilágának?

Ha érdekelnek a geometria rejtélyes összefüggései, akkor várunk szeretettel!

napfenyesprogramok.hu

Gaudí 1883-ban kapott megbízást a Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família (a Szent Család-bazilika és engesztelő templom, avagy röviden csak Sagrada Família) nevű barcelonai templom építésére. Az ötlet egy gazdag könyvkereskedőtől származott, aki egy olyan templomot álmodott meg, amelyben a gazdagok és a szegények együtt imádkozhatnak. Az épületet a püspökség anyagi támogatása nélkül, kizárólag közadományokból szándékozott megépíteni. A Sagrada Família építését a mai napig semmilyen kormányzati vagy egyházi forrás nem támogatja. Kezdetben magánmecénások pénzelték a megvalósulását, míg napjainkban a belépőjegyekből finanszírozzák a nagy­ívű projektet.
Az alapkövet 1882-ben tették le, Szent József napján, március 19-én. Az eredetileg neogótikus templom építésze Francisco de Paula del Villar y Lo­zano volt, aki, miután megépítette a kriptát, összeveszett az építtetőkkel, akik a munkával ezután Barcelona egyházmegyei fő­épí­tészét keresték meg. Gaudí 1883-ban kezdett dolgozni a templomon, de csak 1884-ben nevezték ki építész igazgatónak. A terveket átalakítva, azokat a saját stílusára változtatta. Annak ellenére, hogy az épület az organikus építészet egyik úttörője, az ambiciózus tervek a modernista, a szecesszió és a gótikus újjászületés jegyeit is magukon viselik, sőt még kubista vonásokat is találhatunk rajta. Gaudí a hatalmas templom felépítését élete fő feladatának tekintette, habár tudta, hogy haláláig nem fogja tudni befejezni ezt a monumentális projektet. Rengeteg energiát fektetett bele, élete utolsó 15 évében már csak ezzel foglalkozott. Mikor elfogyott a pénz, Gaudí saját maga szerzett adományokat az építkezés folytatásához. 1926. június 7-én szokásos sétáját rótta a Sagrada Família közelében, amikor egy villamos elgázolta. A koldusnak tűnő, eszméletlen öregembert a szegények kórházába szállították. Három napra rá meghalt, holttesttét a befejezetlen katedrálisának kriptájába helyezték örök nyugalomra.
Gaudí jelentőségét jól mutatja, hogy halála után három évvel javasolták a boldoggá avatását, majd 1992-ben meg is alakult az erre a célra létrehozott egyesület. Azóta több száz levelet kaptak már, amelyek olyan kegyelmekről és egy lehetséges csodáról is beszámolnak, amelyeket Gaudí közbenjárásának tulajdonítanak. Antoni Gaudí szentté avatási ügyét 2003. július 9-én nyitották meg; a Szentek Ügyei­nek Kongregációja már vizsgálja a szent életű építészre vonatkozó adatokat.

Korábban elhangzott előadások listája
Sagrada Famíila titkai
Online jegyvásárlás

Fotók a pilisi előadásról

Korábbi előadások videó ajánlói

Komáromy Zoltán

Komáromy Zoltán

1978-ban születtem Budapesten. Már gyermekkoromban is érdeklődést mutattam a rajzolás iránt, előszeretettel rajzoltam geometrikus formákat. Elmélyülten tudtam játszani az akkori építő játék készlettekkel. Kisiskolásként legfiatalabbként többedmagammal rövid repülőutat is nyertem egy a Malév által meghirdetett rajzpályázaton, azóta is él bennem az alkotási vágy. Grafikusként dolgozom a Napfényes Élet Alapítványnál, mellette szabadidőmben organikus csobogókat is tervezek, készítek.

Váradi Tibor révén ismerkedtem meg az antropozófikus szellemtudománnyal. Egy idő után a munkám során felmerült bennem, hogy bizonyos formák, szimbólumok, térbeli testek mit jelentenek, és milyen szellemi tartalmakat hordoznak. Tudni szerettem volna, hogyan lehetne belevinni a szakmai életembe a szellemtudományi tanításokat. Sokáig kutattam, tanulmányoztam külföldi tudósok munkásságát e téren (pl. Rudolf Steiner, Paul Schatz, George Adams, Lawrence Edwards, Helmut Warm, Drunvalo Melkizedek) majd az idő közben egyre gyarapodó tapasztalataim  és meglátásaim alapján egy olyan kreatív tanfolyamot állítottam össze, ami szerkesztéseken, térbeli építésen, rajzoláson és modellezésen keresztül világít rá szellemtudományi összefüggésekre. 2010 óta tartok szakrális geometria tanfolyamokat különböző témákban illetve rendszeresen publikálok az alapítvány Manifesztum című holisztikus folyóiratában, valamint előadásokat is tartok. Többször is részt vettem és veszek az angliai (Nailsworth-i) antropozófus projektív geometria konferenciákon, ahol előadásokat és prezentációkat tartottam a témában.

Legutóbbi kutatásaim eredményeit gyakorlatias módon adom át a tanfolyamokban az érdeklődőknek. Többek közt tanulmányoztam az Országház arányrendszerét és felépítését is, ahol elsőként fedtem fel Steindl Imre ezidáig “ismeretlen tervét”, az Országházunkat meghatározó formai alapelveket. Az időközben összegyűlt írásaimból és kutatási anyagaimból könyvet írtam, mely 2022. decemberében jelent meg. A téma iránti érdeklődést jól mutatja, hogy az első kiadás egy hónap alatt fogyott el. 

A könyv második részét, mely a pilisi epicentrummal és a Föld csakrarendszerével fogalkozik 2024. decemberére tervezem megjelentetni.